Fine Gospel Time - Zuzana Stirská

 

Fine Gospel Time


je prostě parta lidí, povětšinou "amatérských” zpěváků, které hudba baví a zpívají s plným nasazením hudbu, kterou mají rádi. Žádná suchá akademická dokonalost, ale zábava a show - o tom je jejich muzika!

Přibíráme stále nové členy do našeho sboru:Věk je celkem nepodstatný, hudební vzdělání není nutností - na závadu však také ne! Podmínkou je nadšení pro věc, jistá intonace a smysl pro kolektivní "fair play”.
Ozvěte se bez obav na: fine@gospeltime.cz, jsme slušná společnost!Pro stažení prospektu je povoleno libovolné množství kliků, jeden z nich však musí v každém případě cílit na okénko “prospekt” pravým tlačítkem myši, pak zvolte možnost “uložit jako” a máte to!Založení souboru Gospel Time (1999) v Semaforu


„Gospel songs“ jsou podle encyklopedie duchovní písně severoamerických černochů na texty Nového zákona. Byly (a jsou) zpívány v křesťanských kostelech, kde sólového zpěváka doprovázeli účastníci bohoslužeb jako početný sbor. Tímto specifickým hudebním žánrem se inspirovala zkušená a hlasově skvěle disponovaná zpěvačka Zuzana Stirská a po svém návratu z emigrace (1981 – 95) se dlouhou dobu věnovala přípravě svého záměru. Byla pro to i teoreticky dobře vybavená (vystudovala mimo jiné hudební vědy na univerzitě v Göttingenu). Postupně si s energií sobě vlastní vytvořila nezbytné zázemí, sestavila smíšený, zprvu jen dvanáctičlenný sbor a v r. 1999 vystoupila na prknech SEMAFORU v pořadu Zuzana se vrací se svým GOSPEL TIMEM. Pořad byl nadšeně přijat a proto následovaly (opět v tomto divadle, kde Zuzana začínala jako dvanáctiletá po boku Jiřího Suchého) pravidelné Gospel Time Party, jejíž již 111. repríza se konala koncem roku 2011! Repertoár vycházející z klasického gospelu byl zásluhou textařů Josefa Fouska, Jiřího Suchého či dokonce Ivana Mládka pochopitelně „zesvětštěn“ a zlehčen tak, že nevyznívá pateticky či ortodoxně religiózně.(Stejně jak to známe u spirituálů, které gospelu předcházely.) Zuzana si tradiční gospely sama upravila a doplnila je i několika vhodnými písněmi domácí provenience. Dokladem je průřezové CD nazvané Vám, jen vám... s podtitulem “Gospely tradičně i netradičně” (producent Karel Vágner, 2002). V té době už bylo zřejmé, že se na naší hudební scéně objevila novinka, která nemá konkurenci. Muzikálně zvládnout početný sbor a sladit jej se sólovým projevem tak, aby jej vhodně doplňoval, podbarvoval či dokresloval, je jistě náročné. Výsledkem je ovšem specifické vyznění každého vystoupení založené na zřejmé kolektivní radosti ze zpívání. Tedy něco, na co nejsme běžně zvyklí. Dnes bývají již vystoupení souboru prokládána i skladbami jiných hudebních stylů, takže jejich produkce nepůsobí stereotypně, každý posluchač si v nich najde “něco dle svého gusta” a odchází nabit energií sršící z jeviště. Na důkaz odlehčení stylu byl do názvu od roku 2011 přidám přívlastek “FINE” (FAJN), který má zdůraznit hudebně zábavnou funkci jejich produkcí. Jen nezřídka končí vystoupení Fine Gospel Timu ovacemi ve stoje, z čehož je patrné, že záměr souboru se setkává u diváků a posluchačů s jednoznačným pochopením.


Jak vypadá dnešní Fine Gospel Time? 

 
Copyright © gospeltime.cz, 2011-2022